Jak Przygotować zwierzaka do operacji?

    Jako przygotowanie do zabiegu obowiązuje ścisła głodówka w zależności od gatunku i wieku pies 8-12 godz i kot 6-10 godz min.12 godz. Jest to bardzo ważna rzecz, gdyż podawane do zabiegu leki znieczulające powodują zwiotczenie mięśni, może wtedy dojść do częściowego zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc, co bywa przyczyną bardzo poważnych komplikacji. Przygotowania rozpoczynamy dzień wcześniej, przed planowaną operacją podajemy zwierzakom mniejszą niż normalnie ilość karmy. Przed oddaniem zwierzęcia na zabieg najlepiej wyprowadzić go na krótki spacer gdzie załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, starajmy się aby zwierzę przed zabiegiem nie było zmęczone. Właścicielom spacer przed zabiegiem również się przyda gdyż zdenerwowanie właściciela udziela się zwierzęciu, zwierzęta wyczuwają nasze stany emocjonalne. Przy narkozie zazwyczaj występują wymioty a przy wypełnionym żołądku zwiększa się niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, ponadto pełny żołądek uciskając na przeponę utrudnia oddychanie. Wodę można podawać cały czas aż do zabiegu.

     Do zabiegu kwalifikowane są tyko zwierzęta zdrowe: podwyższona temperatura ciała, biegunka lub wymioty, apatia, infekcje, dyskwalifikują zwierzę do zabiegu. Okres cieczki lub rujki również dyskwalifikuje zwierzę do zabiegu około tygodnia po samoistnym zakończeniu rujki, cieczki.

    W Przychodni Cztery Łapy zwierzęta przebywają pod opieką do momentu wybudzenia, czyli ok 2-3 godz. po zabiegu. Pełne wybudzenie z narkozy następuje do 24 godzin. W trakcie wybudzania zwierzę może zachowywać się nietypowo: mieć zaburzenia równowagi, piszczeć, drżeć. Takie zachowanie jest jak najbardziej normą, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów – utrzymujące się wymioty, ospałość prosimy się z nami skontaktować.

  Każde zwierzę po operacji ma podane środki przeciwbólowe działające 24 godziny. O dalszym stosowaniu leków przeciwbólowych decyduje lekarz. Ranę należy kontrolować 2 razy dziennie aż do całkowitego wygojenia, w razie potrzeby przemywać roztworem Rivanolu.

    Po zabiegu może pojawić się niewielka ilość krwistego wycieku i niewielki obrzęk rany. Jeżeli wyciek lub obrzęk będzie się utrzymywać dłużej, należy się z nami skontaktować. Do około 14 dni po zabiegu nie kąpiemy zwierzaka przy użyciu szamponów.

  • Pamiętaj, że każdy zabieg wykonywany w narkozie ogólnej jest obarczony ryzykiem zwłaszcza w przypadku ukrytych wad np. wad serca czy uczulenia na któryś z leków narkotycznych używanych do znieczulenia.

  • Nie zwlekaj z operacją czekając, aż stan chorego Pupila samoistnie poprawi sie bo zazwyczaj wiąże się to z pogorszeniem stanu, a co za tym idzie, utrudnia znieczulenie oraz zwiększa ryzyko śród – i pooperacyjne.

  • Suki nie powinny być operowane w czasie cieczki a kotki w rui. Utrudnia to chirurgowi zadanie a zabieg czyni mniej bezpiecznym.

  • Zastanów się czy Twój pupil jest uczulony na jakieś leki. Jeśli tak to powiadom nas o tym. Zrób to także jeśli Twój zwierzak ostatnio zaczął się męczyć, jest leczony „na serce”, lub choruje na jakąś poważną chorobę (lub jeżeli masz takie podejrzenia).

  • Każde zwierze czuje zdenerwowanie swojego właściciela, więc jeżeli chcesz żeby Twoje zwierzę się mniej bało przed zabiegiem po prostu postaraj się nie denerwować.

  • NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH LEKÓW przed zabiegiem – zwierzęta w i po narkozie mogą różnie na nie zareagować. Jeżeli Twój Milusiński regularnie lub okresowo przyjmuje jakieś leki – koniecznie powiadom nas o tym fakcie w momencie ustalania terminu operacji. Być może będziemy zmuszeni skorygować dawkę lub podać inne środki znieczulające.

  • W trakcie umawiania się na operację zapytaj nas o wszystkie interesujące Cię sprawy, jeżeli masz wątpliwości pytaj. W dniu zabiegu większość pytań i spraw umknie.

  • Powstrzymaj emocje – twoje zdenerwowanie nie pomoże nikomu.

  • Do odbioru weź ze sobą koc żeby Twój pupil się nie wychłodził. Małe zwierzaki można przenosić w transporterach lub koszach.

pamiętajmy

aby o wszystkich dolegliwościach przewlekłych:
padaczka, cukrzyca i podawanych lekach poinformować przed zabiegiem!

   Przygotowanie domu
do przyjęcia Pupila po zabiegu

    W domu organizujemy posłanie w najbardziej cichym, ciepłym miejscu. Musi być ono umiejscowione nisko, bez dostępu do schodów z temperaturą minimum 15 stopni gdyż narkotyki zaburzają pracę ośrodka termoregulacji. Zwierzę bezpośrednio po operacji może bezwolnie oddać kał, mocz bądź wymiotować. Jeżeli nie ma wymiotów możemy podać wodę, ale pod kontrolą, gdyż utrzymujące się zwiotczenie mięśni może doprowadzić do zachłyśnięcia.

    W pomieszczeniu, w którym przebywać będzie pupil światło musi być przygaszone, źrenice po podaniu narkozy są mocno rozszerzone a wpadające światło mocno razi naszego pacjenta. Ranę pooperacyjną zabezpieczamy przed lizaniem używając np. specjalnych ubranek pooperacyjnych, takie ubranka dostępne są w naszym gabinecie.

    Pierwszy posiłek można podać po ok 8-10 godzinach od zabiegu, gdyż przewód pokarmowy do zabiegu przed tym czasem nie funkcjonuje jeszcze prawidłowo. W okresie rekonwalescencji psy wyprowadzamy wyłącznie na smyczy, zabronione są intensywne zabawy treningi itp.

Jeżeli nie posiadasz własnego transpotera Gabinet Cztery Łapy udostępni Ci taki do przewozu, lub możesz zaopatrzyć się w niego w naszym sklepie!
DO SKLEPUDO SKLEPU