Wady sterylizacji/kastracji:

  • Nieodwracalność zabiegu

  • Ryzko związane z narkozą
  • Tendencja do tycia wywołana zmianami metabolizmu

Sterylizacja/Kastracja

    Sterylizacja/kastracja psa, kota czy innego zwierzęcia to zabieg chirurgiczny wykonywany w znieczuleniu ogólnym, na skutek, którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samicom usuwa się jajniki, jajowody i macicę, samcom jądra i najądrza. Zabieg ten można przeprowadzić w zasadzie w każdym wieku, o ile ogólny stan zdrowia na to pozwala, najkorzystniej przeprowadzić go kiedy zwierzęta są młode: kotki 6 miesięcy, kocury 6 miesięcy, suki ras małych skończone 6 miesięcy, a psy ras dużych 8-9 miesięcy. Dla psów optymalny wiek to 7-12 mies. życia.

    Zabieg wykonujemy metodą małego cięcia – rana szybko goi się i zwierzę w szybkim tempie wraca do kondycji sprzed zabiegu. Zwierzęta po zabiegu pozostają w naszym szpitaliku 2-3 godz. do wybudzenia. Pełne wybudzenie następuje do 24 godzin po zabiegu.

    Zalety sterylizacji/kastracji:

    • Zapobiega przypadkowym ciążom

      Po zabiegu sterylizacji nie wystąpi ruja a co za tym idzie nie będzie niechcianych, przypadkowych ciąż. Nie zawsze jesteśmy w stanie „upilnować„ zwierzę, czasem suki w trakcie rui uciekają z posesji. Nie będziemy musieli opędzać się od psów „adoratorów” na spacerach przez co wspólne spacery będą z pewnością przyjemniejsze.

    • Eliminuje ciąże urojone

      Ciąża urojona to stan uciążliwy zarówno dla zwierzęcia jak i dla właściciela. U nieciężarnej kotki, około 60 dni po zakończeniu rui, pojawiają się fizyczne i psychiczne objawy zaawansowanej ciąży. Zazwyczaj dochodzi wtedy do stanu zapalnego gruczołów mlekowych, co z kolei – przy częstych ciążach urojonych – może prowadzić do guza sutka. Ciąża urojona u suk pojawia mniej więcej po dwóch miesiącach po wystąpieniu cieczki czyli w czasie odpowiadającym porodowi gdyby suka była w ciąży. Zewnętrzne objawy to powiększenie objętości brzucha, powiększają się sutki, z których wydziela się mleko. Suka staje się niespokojna, szuka miejsca na poród- przygotowywuje gniazdo. Do porodu nie dochodzi, nie ma dzieci, zbiera więc znalezione w domu różne zabawki: pluszowe misie, gumowe zabawki czy piłeczki. Opiekuje się nimi jakby to były jej dzieci i nie pozwala ich sobie odebrać. Zabieg sterylizacji w znaczący sposób zapobiega wystąpieniu guza sutka.

    •  Chroni kocura/psa przed chorobami gruczołu krokowego

      Kastracja powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego, a w związku z tym jest korzystna w wypadku większości jego chorób – przede wszystkim przerostu i torbieli wewnątrzgruczołowych. Zapobiega wystąpieniu nowotworów jąder.

    • Powoduje wzrost stabilizacji psychicznej

      Psy pracujące: pies przewodnik, pies asystent, które zwykle są kastrowane bez zakłóceń wykonują swoje obowiązki, z zapałem wykonują komendy. Zabieg kastracji zalecamy w przypadku psów agresywnych jako metodę łagodzenia agresji szczególnie u dominujących i nerwowych samców. Odczuwany przez niewykastrowanego kota/psa popęd seksualny może powodować niepokój, a nawet agresję. W przypadku kotów wychodzących zwiększa to ryzyko odniesienia urazu w starciach z innymi kocurami. Kastracja kocura wykonana odpowiednio wcześnie tzn. kiedy zjawisko znaczenia terenu nie jest jeszcze nawykiem, jest w stanie wyeliminować ten przykry nawyk. Zapach moczu niekastrowanego kocura jest bardzo silny i trudny do zneutralizowania.

    W naszym sklepie w ofercie mamy specjalistyczne karmy przeznaczone dla kocich/psich kastratów oraz sterylizowanych kotek i suk. Karmy te uwzględniają zmniejszone zapotrzebowanie na wydatkowanie energii.

        Po zabiegu sterylizacji/ kastracji wzrasta ryzyko tycia. Dzieje się tak z powodu zmian w metabolizmie, ale również z winy właścicieli, którzy często karmią swojego pupila „na żądanie”. Bardzo ważne jest aby po sterylizacji zmienić styl życia ( zapewnić więcej ruchu) oraz dotychczasową dietę naszego Pupila.  Zalecamy stosowanie diety o obniżonej kaloryczności. Odpowiednia dieta i zapewnienie wystarczającej ilości aktywnego ruchu, regularne ważenie może nam pomóc w utrzymaniu właściwej kondycji naszego psiaka2czworonożnego przyjaciela po przebytym zabiegu kastracji/sterylizacji.