Stomatologia

    Tworząca się w jamie ustnej płytkę nazębną możemy usuwać w warunkach domowych przy pomocy szczoteczki i pasty. Sprawa zdecydowanie komplikuje się jeżeli mamy do czynienia z kamieniem nazębnym.

W takiej sytuacji zapraszamy do gabinetu na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym i wykonywany jest przy pomocy skalera ultradźwiękowego podobnie jak w przypadku ludzi.

    Ogólnie metoda jest mało bolesna i nieinwazyjna w momencie jeżeli nie ma konieczności ekstrakcji ruszających się bądź zepsutych zębów. Kamień nazębny usuwamy nad i pod linią dziąseł, oczyszczamy kieszonki dziąsłowe, w razie konieczności przeprowadzamy ekstrakcję ruszających się zębów. Odkażamy jamę ustną i na końcu polerujemy żeby opóźnić proces osadzania się płytki nazębnej.

    Po oczyszczeniu zębów z kamienia stosujemy różnego rodzaju pasty stomatologiczne dla zwierząt aby utrwalić efekt. Sam zabieg usuwania kamienia trwa około godziny. Zwierzę przez kilka dni jest na antybiotykoterapii (jeżeli wymaga tego konkretny przypadek) i lekach przeciwbólowych. W przypadku silnego stanu zapalnego dziąseł stosowane są specjalne żele stomatologiczne, które odkażają i przyspieszają gojenie się nadżerek.

 

Oczyszczenie i usunięcie przyczyn chorobowych z jamy ustnej powoduje często szybsze gojenie się ran w tej okolicy oraz ogólną poprawę zdrowia.

Kamienie nazębne

Kamień nazębny: stan ciężki, rozległe zapalenie przyzębia z obniżeniem zębodołów.

    Usuwanie kamienia nazębnego powoduje oczyszczenie jamy ustnej co w pierwszej kolejności jest zauważalne przez właściciela – znika nieraz bardzo przykry zapach z pyska. Po usunięciu kamienia możemy ocenić dokładnie stan uzębienia ubytki, zęby martwe, zmiany nowotworowe itd.

    Zmiany w obrębie jamy ustnej mogą powodować powstawanie chorób w obrębie jamy nosowej – kichanie, upławy ropne itd., w obrębie gardła – częstsze przeziębienia. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju stany zapalne jamy ustnej to rezerwuar przeróżnych bakerii, a chora jama ustna to wrota dla poważnych chorób np. serca , nerek czy płuc. Kamień nazębny niestety odkłada się cały czas a zabieg usunięcia kamienia nie jest jednorazowym zabiegiem, który usuwa problem RAZ na całe życie. Przy odpowiedniej dbałości o zęby, zabieg przeprowadzany najczęściej 2-3 razy w ciągu życia psa. Są oczywiście rasy mające tendencje do tworzenia się kamienia i tam szczególnie trzeba zwracać uwagę na domową higienę jamy ustnej. Zalecamy by przynajmniej raz w miesiącu samemu kontrolować stan jamy ustnej a do gabinetu na kontrolę jamy ustnej zapraszamy co 6 miesięcy.

Ekstrakcja zębów przetrwałych

   zeby-problem U mięsożerców występują dwa pokolenia zębów. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się już w trzecim tygodniu życia zwierzęcia. Jako pierwsze pojawiają się kły, w przeciągu około trzech tygodni pojawia się reszta uzębienia. Wszystkich mlecznych zębów w sumie jest 28 – 14 w szczęce oraz 14 w żuchwie.

    Wymiana uzębienia mlecznego na stałe rozpoczyna się w trzecim miesiącu życia. Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca szczenię powinno mieć już wykształcony cały komplet zębów stałych, których w sumie powinno być 42 – 20 w szczęce i 22 w żuchwie. Niekiedy, zwłaszcza u psów ras małych proces wymiany zębów przebiega z zaburzeniami, zęby mleczne nie wypadają wtedy kiedy powinny a w bezpośrednim sąsiedztwie pojawiają się stałe zęby. Jeżeli zauważymy, że u naszego Milusińskiego zaczyna funkcjonować podwójny garnitur uzębienia zapraszamy do przychodni. W takim przypadku niestety konieczna będzie ekstrakcja zębów mlecznych, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.