Pielęgnacja pazurków

     Jeśli nasz pies/kot mieszka w domu nie ściera pazurów dostatecznie dobrze, musimy więc sami od czasu do czasu, ale regularnie, je przycinać. Psi pazur w odróżnieniu od ludzkiego paznokcia jest ukrwiony i unerwiony, w środku ma czuły i mocno ukrwiony rdzeń, który może sięgać poza połowę paznokcia. Przy obcinaniu trzeba bardzo uważać by nie nadciąć rdzenia, ponieważ jest to bolesne dla psa i powoduje krwawienie. Zbyt krótko przycięte paznokcie mogą spowodować przejściowe kłopoty w poruszaniu się.

    Bardzo ważny jest odpowiedni dobór cążków. Dla kotów najczęściej wystarczą zoologiczne nożyczki, dla psa dobieramy odpowiednie do jego wielkości cęgi. W przypadku małych ras wygodniej jest korzystać z obcinarek okienkowych, a dla średnich i dużych lepsze są cążkowe. Do obcinania pazurów nie należy używać zwykłych ludzkich nożyczek. W naszym sklepie znajdziecie Państwo rożne rodzaje cęgów i gilotynek w zależności od wielkości psa ora specjalne nożyczki przeznaczone dla kotów i gryzoni.

    Najłatwiej skraca się pazury u psów, które mają jasne pazurki, ponieważ łatwo można dostrzec czerwonawo – różowy rdzeń. Większość psów ma jednak czarne pazury, nieprzezroczyste, których obcięcie jest trudne. Cięcia dokonujemy zdecydowanym ruchem, raczej pod kątem prostym. W nieobcinanych pazurach ukrwiony i unerwiony rdzeń rośnie, wydłużając się, co powoduje, że pazury trzeba będzie z czasem zostawiać coraz dłuższe. Regularne obcinanie w pewnym stopniu niweluje ten problem. Trzeba jednak wspomnieć, że długość rdzenia – podobnie jak grubość i długość palców jest cechą osobniczą.

        Wiele ras psów (np. wszystkie francuskie owczarki) posiada dodatkowe pazury na tylnych łapach – tzw. „wilczy pazur”. Są to jedyne pazury, które przy chodzeniu nie mają stykają się z podłożem, nie mają więc możliwości same się ścierać. Koniecznie trzeba je przycinać gdyż mogą zacząć się zawijać, a nawet wrastać w ciało psa, co jest dla niego bardzo bolesne.