Pielęgnacja włosa

    Psa należy kąpać w miarę potrzeby, pogląd, że należy robić to jak najrzadziej nie jest do końca prawdziwy. Obecnie dostępny jest szeroki wybór kosmetyków: szamponów i odżywek specjalnie przygotowanych dla różnego rodzaju szaty. Odpowiednio dobrane – sprawiają, że sierść psa będzie piękna i zdrowa. Podczas kąpieli zmywamy naturalną barierę ochronną, która jest produkowana dzięki gruczołom łojowym. Działa ona w ten sposób, że natłuszcza skórę oraz włos, który jest mniej podatny na wchłanianie wody, dlatego nie należy przesadnie często fundować kąpieli naszym Milusińskim.

    Przed kąpielą psa obowiązkowo zabieramy na spacer. Po pierwsze po spacerze będzie spokojniejszy w kąpieli, po drugie po kąpieli pies powinien zostać w domu, zwłaszcza wtedy gdy zabieg przeprowadzamy jesienią lub zimą.

Pamiętajmy

środki przeznaczone dla ludzi, nie powinny być wykorzystywane u psów, psy i ludzie mają inne pH skóry!

    Przed kąpielą rozczesujemy okrywę i usuwamy wszelkie kołtuny gdyż po kąpieli zbiją się i będą nadawały się jedynie do wycięcia. Czesanie zwilżonej sierści jest o wiele korzystniejsze od czesania suchej. W naszym sklepie mamy w ofercie preparaty do rozczesywania skołtunionych włosów. Mokrego psa dobrze jest wysuszyć suszarką, zazwyczaj jest to nie lada wyczyn gdyż większość z nich tego nie lubi.mika-kapa-sie

    By zręcznie i w miarę szybko wysuszyć psa układamy go na boku i zaczynamy suszenie od jego brzucha. Jeśli masz psa długowłosego, suszenie musi zmierzać zgodnie z kierunkiem układania się włosów, tak, by po wysuszeniu nie sterczały one we wszystkie strony. Po wysuszeniu brzucha pupila przechodzimy do kolejnych partii, kończąc na grzbiecie. Czynność tą powtarzamy zaczynając znowu od brzucha z drugiej, jeszcze mokrej strony. Można sobie pomóc grzebieniem, podnosząc nim włosy. Na koniec głowa psa. Może być to trudne zadanie, gdyż wiele zwierząt nie przepada za traktowaniem pyska strumieniem powietrza i na tym etapie najczęściej próbuje pogryźć suszarkę.

  mika2  Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie używać suszarki zbyt mocno rozgrzewającej powietrze. Należy ją także trzymać odpowiednio daleko od pupila. Jeżeli pies ewidentnie nie toleruje suszarki nie suszymy go, w takim przypadku kąpiel dobrze jest zaplanować wieczorem po spacerze a zwierzaka po kąpieli dobrze wycieramy ręcznikiem, rozczesujemy i okrywamy w koc.