Pielęgnacja zębów

Jak dbać o zęby naszego zwierzaka, aby były zdrowe, mocne i możliwie jak najdłużej służyły naszym Milusińskim? Odpowiedź w zasadzie jest prosta – powinniśmy o nie regularnie dbać czyszcząc je tak samo jak dbamy o nasze uzębienie. Odpowiedź prosta ale jak to zrobić?

Regularne szczotkowanie zębów opóźnia bądź wręcz całkowicie eliminuje odkładanie się płytki nazębnej, zapobiegając tym samym występowaniu chorób przyzębia.

    Psy/koty musimy od małego przyzwyczaić do mycia zębów. Jest to proces dość długi i żmudny ale efekt za to olśniewający-zdrowe zęby i dziąsła. Zwierzęta z reguły nie przepadają za szczotkowaniem ale uczone od małego najczęściej akceptują nasze zabiegi w pysku i traktują je jak coś naturalnego. IMG_9760Do czyszczenia zębów polecamy:

gaziki – przyzwyczajanie naszych Pupili do czyszczenia zębów proponujemy zacząć od gazików, można się w nie zaopatrzyć w aptece.

szczoteczki – szczoteczka będzie nam potrzebna na późniejszym etapie nauki kiedy zwierzę zaakceptuje nasze czynności pielęgnacyjne w pyszczku. Jest wiele rodzajów szczoteczek: o podwójnej główce, która jednocześnie czyści powierzchnie boczne i przyśrodkowe zębów, pojedyńcze szczoteczki podobne do szczoteczek stosowanych przez ludzi, bądź szczoteczki nasuwane na palec, które jednocześnie masują dziąsła. Szczoteczki są dostępne w sprzedaży w naszym sklepie.

Pasty do mycia zębów dla zwierząt – pasta będzie nam potrzebna na późniejszym etapie pielęgnacji zębów. Zalecamy stosowanie specjalnych past przeznaczonych dla zwierząt, które nie zawierają fluoru. Używanie past ludzkich u zwierząt jest niewłaściwe i może grozić zatruciem w przypadku past bogatych we fluor, ponieważ zwierzaki nie wypluwają pasty tylko ją połykają. Pasty dla zwierząt nie mają w składzie fluoru, nie pienią się, najczęściej są smakowe, więc nie ma zazwyczaj problemu z zaaplikowaniem takiej pasty do pyska naszego Milusińskiego.

Psy zazwyczaj nie lubią, gdy dotyka się ich pyska lub zagląda do niego, dlatego ważne jest, aby naukę szczotkowania rozpocząć możliwie jak najwcześniej. 
Oczywiście dorosłego psa również można oswoić z zabiegami pielęgnacyjnymi – należy nagradzać go i chwalić po każdej udanej próbie czyszczenia zębów. Niestety, niektóre dorosłe zwierzęta, mogą nie pozwalać sobie na takie zabiegi. Wówczas mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest podawanie specjalnego preparatu, który pies będzie zjadał wraz z posiłkiem, a który osadzi się na zębach, rozmiękczy kamień i łatwiej będzie go usunąć.

Zęby    Naukę szczotkowania zaczynamy przy użyciu gazika namoczonego np. w wodzie. W pierwszej kolejności ruchami okrężnymi czyścimy boczne powierzchnie trzonowców i przedtrzonowców. Zęby czyścimy delikatnie i z wyczuciem żeby nie podrażnić zwierzakowi dziąseł i nie sprawić bólu. Takie sposób czyszczenia przeprowadzamy u zwierzaków przez kilka tygodni tak by w swoim tempie zaakcetował nasze zabiegi pielęgnacyjne. Kiedy zwierzę zaakceptuje czyszczenie bocznych powierzchni trzonowców i przedtrzonowców przystępujemy do nauki czyszczenia kłów i zębów siecznych. pastyDziąsła w okolicy siekaczy są najbardziej wrażliwą częścią jamy ustnej u zwierząt. Kły i siekacze czyścimy ruchami z góry na dół. Kiedy pies/kot przyzwyczai się do czyszczenia zębów zaopatrujemy się w specjalną szczoteczkę do zębów i pastę. Najpierw nakładamy pastę na palec i dajemy do polizania. Następnie, gdy zapoznamy zwierzaka ze smakiem pasty nakładamy ją na gazik i myjemy zęby według wyżej podanego schematu (najpierw ruchami okrężnymi trzonowce i przedtrzonowce, potem ruchami posuwistymi kły na końcu siekacze. Zabieg należy przeprowadzać co 7-10 dni u szczeniąt, które mają już stałe zęby. Istotnym elementem pielęgnacji jamy ustnej psa jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia zwierzęcia. W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy udać się do lekarza weterynarii. Sprawdzając stan jamy ustnej naszego psa, należy zwracać uwagę na następujące objawy:

• przykry zapach z pyskazebki

• zaleganie płytki nazębnej

• tworzenie się kamienia nazębnego

• bolesność dziąseł

• zaczerwienienie dziąseł

• widoczne kieszenie zębowe

• krwawienie dziąseł.

    Statystyki są niezbyt optymistyczne, problemy z uzębieniem dotyczą od 60 do 80% wszystkich psów, które zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych. U psów w wieku powyżej 5 lat problem z kamieniem nazębnym obserwuje się już u 90% czworonogów, a w przypadku psów młodszych niż 2 lata – w 50% przypadków. Najczęściej kłopoty z uzębieniem i jamą ustną rozpoczynają się zazwyczaj u psów w wieku 2 lat i najsilniejsze są u psów, które są zaniedbane, np. są nieprawidłowo żywione, dorastają w nieodpowiednim otoczeniu i bez właściwej opieki.

    Kłopoty nasilają się również u psów starszych. Istnieje podatność na pojawianie się w dużych ilości kamienia nazębnego u psów małych ras, głównie pekińczyków, jamników, lhasa apso, yorkshire terrierów, a także u pudli. Największym problemem jest zalegający kamień nazębny, który odkłada się przy dziąsłach i może powodować m.in. ubytki, choroby dziąseł, a w rezultacie – paradontozę i wypadanie zębów jak również w przypadku dużych zaniedbań między innymi choroby serca.