Profilaktyka królik

U królików warto przynajmniej raz do roku zbadać kał na pasożyty wewnętrzne.

    Choroba wirusowa, którą wywołuje wirus z rodziny Poxviridae. Chorobę przenoszą owady, w tym owady ssąco-klujące KOMARY, MESZKI i PCHŁY. Wirusa, możemy przenieść na nasze zwierzę np. na ubraniu, butach, rękach za pomocą naczyń, paszy. Pierwotna postać wirusa powoduje ostrą chorobę w 100% śmiertelną. Forma guzowata to śluzowe obrzęki na uszach, nosie, kończynach, narządach rozrodczych. Śmiertelność wynosi ok. 50%.
Wszystkie młode króliki powinny być szczepione po raz pierwszy po osiągnięciu ok 4-6 tyg. życia przeciwko myksomatozie. Króliki dorosłe szczepimy w okolicach miesiąca marca i kwietnia i w razie konieczności tę czynność powtarzamy, gdyż szczepionka nie daje odporności na cały rok a jedynie na okres 6-8 miesięcy.

    Katar królików jest chorobą wywoływaną przez bakterie Pasteurella multocida i Bordetella bronchiseptica. Jeśli przewidujemy, że nasz królik będzie przebywał w dużym zagęszczeniu zwierząt i jednocześnie w sytuacji silnie stresującej (np. wystawa), powinniśmy zdecydować się na zaszczepienie go przeciwko tej chorobie.
Szczepienie wykonuje się u królików w wieku około 4-6 tygodni, po 2 tygodniach szczepienia powtarzamy. Szczepienia przypominające powinny być później wykonywane co pół roku lub co roku. Za każdym razem należy podawać szczepionkę dwukrotnie z dwutygodniowym odstępem.

    Wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD – Rabbit Haemorrhagic Disease lub VHD – Viral Haemorrhagic Disease) dawniej zwana również pomorem królików jest bardzo zaraźliwą chorobą o ciężkim przebiegu.
Skojarzone szczepionki przeciwko pomorowi królików i myksomatozie mogą być podawane najwcześniej od 5-ego tygodnia życia królika.
Szczepienia przypominające przeciwko obu tym chorobom powinny być wykonywane, w zależności od rodzaju szczepionki, co 6 lub 12 m-cy.
Króliki należy rutynowo szczepić przeciwko krwotocznej chorobie królików oraz myksomatozie. Obie choroby mają ciężki przebieg i zazwyczaj kończą się śmiercią nieszczepionych królików. Nie istnieje specyficzne leczenie tych chorób, jedyną możliwością walki z nimi są regularne szczepienia.