Profilaktyka szczenię

Posiadanie psa, może być wspaniałą przygodą pod warunkiem, że zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka za tym idzie. Zanim zdecydujesz się na jego posiadanie dobrze to przemyśl-pies jest żywą istotą, która czuje i ma swoje potrzeby. Pamiętajmy, że pies to przede wszystkim odpowiedzialność, a nie zabawka, którą można się pobawić i odstawić w kąt, kiedy się znudzi. Świadome podejście do zakupu lub przygarnięcia bezdomnego psa i wychowania szczeniaka oraz stała opieka lekarska zapewni szczeniakom prawidłowy rozwój oraz dobry start w „dorosłe życie”. Kiedy wiemy już to wszystko i psiak jest w domu pojawia się pytanie kiedy i jak często szczepić naszego Malucha, oraz w jakim czasie zastosować preparaty przeciwpasożytnicze.

A Blicharz i piesek

Proponowany przez nas program odrobaczania szczeniąt:

  • 2 tydzień życia
  • później co 3-4 tygodnie aż do osiągnięcia wieku 6 miesiecy
  • następnie co 3-4 miesiące
Pasożyty zewnętrzne

Proponowany program zabezpieczania szczeniąt przeciwko pasożytom zewnętrznym:

Kleszcze: częstość aplikacji uzależniona od rodzaju i jakości preparatu od comiesięcznych aplikacji po 2-3 razy w ciągu roku. Ewentualnie obroże działające 4 – 7 m-cy

Pchły: w zależności od preparatu aplikacja co jeden, dwa lub trzy miesiące, ewentualnie obroże działające 4 – 7 m-cy

Proponowany program szczepienia szczeniąt:

Kiedy szczeniaki osiągną wiek około 5-6 tygodni pierwszy raz poddajemy je szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym. Najczęściej przeciwko nosówce i parwowirozie. W książeczce zdrowia psa pojawi się naklejka posiadająca nadruk nazwy firmy szczepionki oraz skrót literowy choroby; nosówka- D, parwowiroza- P.
Kolejne szczepienie powinno nastąpić po upływie 3-4 tygodni od pierwszego szczepienia, czyli kiedy pies jest w wieku ok. 10 tygodni.
Odbierając szczeniaka od hodowcy w wieku około 8 tygodni szczeniak powinien on być zaopatrzony w książeczkę zdrowia, w której znajdziemy informacje na temat jego dotychczasowej profilaktyki. Nowych właścicieli zapraszamy go gabinetu na kolejne odrobaczanie szczeniaka tydzień przed następnym zalecanym szczepieniem.
W tym okresie szczepimy przeciwko nosówce, parowirozie, leptospirozie, koronawirozie, wirusowemu zapaleniu wątroby, kaszlowi kenelowemu.
Kolejna dawka szczepionki zabezpiecza już przed większą ilością chorób, najczęściej jest to powtórzenie nosówki-D, parwowirozy- P, ale pojawiają się nowe jednostki: Choroba Rubarta- H i kaszel kenelowy Pi.
Następne szczepienie, które zabezpieczy szczeniaka na najbliższy rok, wykonujemy po upływie kolejnego miesiąca od daty ostatniego szczepienia, pamiętając również o odrobaczaniu na tydzień przed planowanym szczepieniem. Ostatnia szczepionka zawiera najczęściej w swoim składzie w/w jednostki chorobowe, i może dodatkowo zabezpieczać przeciwko leptospirozie-L oraz wściekliźnie-R.
Wścieklizna, jeśli wcześniej nie było szczepienia na nią.
Jednorazowe szczepienie nie zapewnia pełnej odporności i należy ograniczyć kontakt szczeniaka z innymi psami, a przede wszystkim z ich odchodami. Szczepienia przypominające pojedynczą dawką wykonujemy po roku od ostatniego szczepienia i kolejne przypominające dawki co roku. Szczepienie przeciwko wściekliźnie powtarzamy co roku.

Psa można zabezpieczyć przeciwko:

  • nosówce
  • parwowirozie
  • chorobie Rubartha
  • kaszlowi kenelowemu
  • leptospirozie
  • parainfluenzie
  • koronawirozie
  • boreliozie
  • bordetellozie
  • herpeswirozie

Szanowni Państwo, należy pamiętać, że coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest w Polsce obowiązkowe w myśl rozporządzenia:

  1. Ochronne szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Obowiązek ten nakłada na posiadaczy psów art.8 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999r. Nr 66, poz.752).
  2. Psy poddane szczepieniu podlegają wpisowi do rejestru. Zasady rejestracji określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 24 grudnia 1999r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz wzoru zaświadczenia o przeprowadzeniu szczepienia (Dz. U. z 1999r. Nr 3, poz. 25).

Profilaktyka przeciwpasożytnicza zależy od środowiska, w jakim żyje pies oraz pory roku. Najczęściej odrobaczamy psy w zależności od potrzeby, co 3 do 6 miesięcy. Jeśli chodzi o profilaktykę przeciw pasożytom zewnętrznym, zabezpieczamy psa poprzez preparaty wylewane na skórę psa, co 3 miesiące w okresie jesienno-zimowym, a w okresie wiosenno-letnim, co 4 tygodnie. W lecznicy dostępne są również obroże przeciwpchelne o różnym czasie działania. Stosując zasady profilaktyki zdrowia psa, chronimy go przed skutkami chorób lub łagodzimy ich przebieg. Zabezpieczamy również siebie i swoją rodzinę przed ewentualnym zarażeniem pasożytami.

Inne proponowane przez Gabinet „Cztery Łapy” schematy szczepień szczeniąt:

  Wczesne:                                                                                    Standardowe:

5-6 tydzień 9-11 tydzień 15 tydzień 8 – 10 tydzień 12 – 14 tydzień
nosówka nosówka nosówka nosówka nosówka
parwowiroza

(szczepienie typu „puppy”)

parwowiroza parwowiroza parwowiroza parwowiroza
leptospiroza leptospiroza leptospiroza leptospiroza
wirusowe zapalenie wątroby koronowiroza wirusowe zapalenie wątroby koronowiroza
kaszel kenelowy wirusowe zapalenie wątroby kaszel kenelowy wirusowe zapalenie wątroby
kaszel kenelowy kaszel kenelowy
 wścieklizna wścieklizna